Vše závisí na velikosti frakce kamínků, písků. Obecně v interiéru pokládáme od 6 mm do 10 mm v exteriéru je to od 12,5 mm do 15 mm pro pochozí, pokud bychom chtěli kamenný koberec na vjezd nebo stání pro auta, pro osobní vozy, počítejme s výškou od 25 mm do 50 mm.
Co se týče přírodních kamínků, tak lze je kombinovat a navrhovat tak, aby navržený vámi vzor ladil do vaše interiéru či exteriéru. Vámi vybraný vzor se před realizací vyrobí jako vzorek pro porovnání, posouzení i pro lepší představu. Pracujeme s frakcí 1-3 mm - pro různé obrazce a vzory, pro interiéry používáme frakci kamínků 2-4 mm v exteriéru je to obvykle 4-8 mm.
Tuhle otázku si musíme položit před samotnou realizací kamínků, je zapotřebí zvolit správný typ kamínku, nejlépe lomový, který má ostré hrany, který při dešti má tendenci vytvářet správný protiskluz nebo se dá protiskluz aplikovat i dodatečně na kluzké kamínky.
Z naší praxe jsme to zkoušeli, zalitý povrch v exteriéru má daleko nižší životnost kupodivu než strukturově otevřený i je několikanásobně kluzčí. Jednak díky tomu že povrch je zalitý bez pórů je pevnostně tvrdý a není tak pružný co se týče teplotních rozdílů, takže ho v zimě mráz roztrhá. Naopak otevřená struktura je více pružná, mráz se má kde rozpínat, popřípadě voda kam odtéct.
V interiéru je to jednoduché, povrch je celolitý bez pórů, takže jakýmkoliv čističem do domácnosti, lze povrch vysát, vytřít. Pracujeme s plniči pórů u kterých není zapotřebí plochu vytírat do sucha, voda na povrchu může pozvolně vzdušně vyschnout. Co se týče exteriéru, povrch má póry do póru se nám usazuje prach a nečistoty, ty se dají vysát, vymýt vapkou. V zimním období je možné i použít posypovou sůl, ale z naších zkušeností zůstávají na povrchu bílé fleky od soly a na jaře se plocha musí umýt.
Na hrany mezi svislou a vodorovnou plochou aplikujeme lišty, které nám tu hranu zpevní a zabezpečí před uštípnutím. Máme několik variant tvarů ukončovacích lišt i velkou škálu barev, nejčastěji pracujeme s hliníkem anebo s nerezí. Lišty následně sekundárně lepíme a potom skrze náš produkt vrtáme a kotvíme na hmoždinky. Ohledně poškození povrchu vše závisí na pevnosti daného kamínku, kde je velký provoz volíme žulu, ortožulu nebo křemen a kde je nižší riziko poškození zvolíme vápenec. Kdyby povrch byl tak poškozený, že by mohlo dojít k odlupování, lze ho lokálně zpětně opravit.
Ano v exteriéru je zapotřebí plochu regenerovat (přetřít). Čas přetření především závisí na kvalitě a vlastnostech určitého pojiva, na UV zatížení plochy a četnosti využití povrchu, zkrátka některá pojiva potřebují větší péči jiná zase ne, od toho se i odvíjí jejich cena. Obecně doporučujeme plochu regenerovat jednou za 2 až 3 roky u kvalitnějších pojiv je interval regenerace delší. Ano regeneraci svého kamenného koberce zvládnete i sám – my vám řekneme nebo napíšeme jak postupovat.